Orientacja na sferze niebieskiej – najłatwiejsza na sztucznym niebie w Planetarium

9 grudnia uczniowie pierwszych klas gimnazjalnych zwiedzili chorzowskie planetarium największe i najstarsze w Polsce oraz uczestniczyli we wspaniałej prezentacji czterech pór roku.

Taka prezentacja na żywo jest najprostszą formą poznawania świata.

Uczniowie z ogromną ciekawością śledzili poszczególne elementy prezentacji by tuż po zajęciach np. sprawdzić jak wyznaczyć kierunek północny na nocnym niebie lub odszukać Gwiazdę Polarną korzystając z układu gwiazd Wielkiej Niedźwiedzicy.

Zostały zaprezentowane elementy sfery niebieskiej – równik i południk niebieski, ekliptyka. Ziemia w Układzie Słonecznym. Konsekwencje ruchu obrotowego Ziemi -zmiana dnia i nocy, czas słoneczny. Konsekwencje ruchu obiegowego Ziemi -zmiany oświetlenia Ziemi w różnych porach roku i na różnych szerokościach geograficznych.

planetarium

planetarium1

© 2016 Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 13 w Zabrzu