Wycieczka do Oświęcimia

20 maja 2016 roku uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia, podczas której zwiedzili Centrum Żydowskie i Muzeum Auschwitz – Birkenau.

Oświęcim – miejsce największej tragedii w historii ludzkości. Były niemiecki obóz koncentracyjny dziś będący muzeum. W czasie jego istnienia zamordowano tam około 1,5 mln ludzi głównie Żydów, ale także Polaków, Rosjan, Cyganów i przedstawicieli innych narodowości. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia 15 min. filmu dokumentalnego poświęconego wyzwoleniu obozu a nakręcony był przez Armię Czerwoną w czasie wyzwalania obozu. Następnie panie przewodnik oprowadziły nas po wystawach urządzonych w niektórych ocalałych barakach, zobaczyliśmy komory gazowe i krematorium. Następnie przejechaliśmy do drugiej części obozu do Brzezinki, gdzie zobaczyliśmy w jak nieludzkich warunkach żyli ludzie będąc w obozie.

Będąc w Centrum Żydowskim byliśmy w Synagodze, jednej z nielicznych gdzie nadal jest miejscem modlitwy Żydów, obejrzeliśmy również wystawę poświęconą ludności żydowskiej zamieszkującej Oświęcim od XIX wieku.

© 2016 Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 13 w Zabrzu