Tradycje bożonarodzeniowe

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 13 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Zabrzu
serdecznie zaprasza uczniów szkół gimnazjalnych i ich nauczycieli
do udziału w Miejskim projekcie konkursowym Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 13 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Zabrzu zaprasza uczniów zabrzańskich szkół gimnazjalnych do udziału w Miejskim projekcie konkursowym Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce. Celem projektu konkursowego jest zachęcenie młodzieży do poznania tradycji i zwyczajów świątecznych oraz wzbogacenie wiedzy o elementach tradycji polskiej.

Honorowy patronat nad konkursem objęła Pani Małgorzata Mańka-Szulik, Prezydent Miasta Zabrze oraz o. Wojciech Węglicki OSCam, proboszcz rzymskokatolickiej parafii OO. Kamilianów p.w. św. Kamila w Zabrzu.

Zgłoszenia do konkursu przyjmujemy do 14 listopada 2013 r.

Prezentacja projektu konkursowego, uroczystość ogłoszenia wyników projektu konkursowego i wręczenie nagród nastąpi w dniu 10 grudnia 2013 roku w ZSO nr 13 im. Marii Skłodowskiej – Curie w Zabrzu przy ul. Wajdy 7.

Informujemy, że regulamin Miejskiego projektu konkursowego Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce będzie dostępny od dnia 4 listopada 2013 r. na stronie internetowej naszej szkoły www.zso13zabrze.pl zakładka Konkursy.

Regulamin Miejskiego projektu konkursowego Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce    –> Do pobrania w formacie PDF DOC

Załącznik nr 1 – Zgłoszenie  do projektu konkursowego   –> Do pobrania w formacie PDF DOC

Załącznik nr 2 – Oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych  –> Do pobrania w formacie PDF  DOC

Organizatorzy konkursu:
Anna Nowińska, Bożena Parchańska, Beata Rogut, Krystyna Zalewska, Anna Znajomska

W dniu 10 grudnia 2013 r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących  nr 13 im. Marii Skłodowskiej-Curie został przeprowadzony Miejski projekt konkursowy Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce.  Boże Narodzenie  –  święta, na które czekają  wszyscy, od przedszkolaka do seniora, święta, które kojarzą się z zapachem choinki, dźwiękiem dzwonków, śpiewem pięknych polskich kolęd. Jednakże w dobie globalizacji i komputeryzacji wiele ze staropolskich bożonarodzeniowych tradycji                  i obrzędów, zostało zapomnianych lub odsuniętych na drugi plan, w czym pomagają nam działania supermarketów i galerii handlowych.  Naszym projektem chcieliśmy wrócić do starych tradycji  i obrzędów związanych z tymi pięknymi świętami. Honorowy patronat nad naszym przedsięwzięciem objęła Prezydent Miasta Zabrze – Pani Małgorzata Mańka-Szulik oraz proboszcz rzymskokatolickiej parafii OO. Kamilianów p.w. św. Kamila w Zabrzu – o. Wojciecha Węglickiego.  W projekcie konkursowym uczestniczyli  uczniowie   z Gimnazjum nr  1, 6, 7, 10, 13, 17, 21. Swoją obecnością zaszczycił nas  Wiceprezydent Miasta Zabrze – Pan Jan Pawluch oraz Przewodniczący Rady Dzielnicy Północ Zabrze  -  Pan Marian Rau.

W projekcie  konkursowym Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce  sukces odniosły drużyny ze szkół:

• I miejsce -  Gimnazjum nr 1 w Zabrzu za projekt: Szopki w polskiej tradycji
  • II miejsce -  Gimnazjum nr 13 w Zabrzu za projekt: Tradycja przygotowywania stołu wigilijnego
  • III miejsce -  Gimnazjum nr 17 w Zabrzu za projekt: Boże Narodzenie w sztukach plastycznych.

Nagrody dla laureatów Miejskiego projektu konkursowego Tradycje bożonarodzeniowe w Polsce ufundowali: Parafia św. Kamila w Zabrzu, Rada Dzielnicy Centrum Północ Zabrze,  Centrum Edukacji „Siódemka” w Zabrzu.

Projektowi konkursowemu towarzyszyła świąteczna atmosfera przy blasku świec.